Aktualności

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do katedry koszalińskiej (22.10.2019). Zapowiedź i zaproszenie.

Rok stulecia urodzin św. Jana Pawła II zastaje nas ubogaconych jego przedziwną obecnością w koszalińskiej katedrze. Otrzymaliśmy z Krakowa, z sanktuarium w Łagiewnikach, kroplę krwi Świętego, którą chcemy umieścić na stałe w ołtarzu Miłosierdzia Bożego przy kaplicy adoracji. Odtąd nasza modlitwa i prośba o orędownictwo Jana Pawła mogą być jeszcze żywsze i jakby potwierdzone znakiem jego życia. Dzień 18 maja zrównoważy 2 kwietnia i 16 października spotka się z 22 w naszych sercach i w modlitwie wspólnoty.

Modlitwy nasze, ta osobista i ta liturgiczna, mogą być poprowadzone przez modlitewniki – przewodniki dostępne stale w naszej parafii od ponad roku. Wierzymy bowiem, że historyczne przypominanie, publicystyczne komentarze, artystyczne uniesienia nie zastąpią katolickiej tradycji kultu świętych jako oddawania czci Bogu przez wstawiennictwo naszych świętych patronów. Dzień Papieski jako inicjatywa społeczna ze zbiórką na rzecz uczącej się młodzieży ma ciągle smak kremówek. Daj Boże, aby „papieskie godziny, dni, wieczory” smakowały jak spotkania z przyjacielem, kiedy Chrystus Pan jest pierwszym „gościem”.

Pamięć obecności św. Jana Pawła II w Koszalinie niesie także zobowiązanie do niesienia dziedzictwa tamtej pielgrzymki do Ojczyzny i powołanie do podejmowania wezwań, jakie nam zostawił rzymski Apostoł Pomorza. Pierwszym jest testament Dekalogu, dalej Maryjne nawiedzenie świętego miejsca, modlitwa o powołania kapłańskie  w seminarium i różańcowa modlitwa w katedrze transmitowana na cały świat przynoszą zadania i powołania dla wszystkich pokoleń i środowisk. Szczególnie katedralny różaniec jest tutaj znakiem do twórczego rozpoznania i odczytania dla wiernej pracy nad powszednią świętością.

Rozpoznanie kościelnej świętości rodziców Świętego z Wadowic staje się w tych dniach radosnym darem rozszerzania się dziedzictwa rodziny Wojtyłów. Emilia z Kaczorowskich Wojtyłowa i Karol Wojtyła senior są kandydatami na ołtarze od momentu, gdy w Krakowie i Watykanie rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Częstochowski pomnik przy jasnogórskim domu pielgrzyma może stać się znakiem nowego początku. Trzeba nam się gorąco modlić, aby rodziny w Polsce i w świecie mogły za naszych dni otrzymać nowych świętych patronów.

Przyjaciel w niebie, św. Jan Paweł II, niech nas prowadzi przez odnawiającą się ziemię!

Niech wzywa nad nami Ducha Świętego: Ducha Pocieszyciela, Ducha Jednoczyciela, Ducha Nauczyciela…

Od niedzieli: 20 października do wtorku 22 października będziemy przeżywali w naszej parafii „Triduum ze św. Janem Pawłem II, które będzie duchowym przygotowaniem do wprowadzenia relikwii św. Papieża w katedrze koszalińskiej.

Uroczysta intronizacja odbędzie się we wtorek 22 października, podczas  Mszy św. o godz. 18.00,  której przewodniczył będzie ks. dr Wacław Łukasz,  kanclerz kurii biskupiej.

© Copyright - Katedra Koszalin